Jak pomóc chorej wątrobie – suplementy diety i metody naturalne

 

Wątroba – jaką rolę odgrywa ona w naszym organizmie?

Jest jednym z najważniejszych narządów, a wszelkie dolegliwości z nią związane stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Wątroba to wyjątkowy organ, który każdy z nas powinien w porę otoczyć troskliwą opieką. Dlaczego jest ona aż tak ważna?

Wątroba – niezwykły narząd i jego charakterystyka
Wątroba to duży narząd naszego organizmu.
Może ona ważyć około 1, 5 kg, jest miękka, choć brak jej sprężystości, co rodzi wiele problemów związanych z pęknięciem tego narządu w przypadku poważniejszych urazów. Wątroba znajduje się z prawej strony naszego ciała i zajmuje przestrzeń pod żebrami, lewą część podżebrza oraz górne części nadbrzusza. Tak wielki narząd jest podzielony na cztery płaty, zróżnicowane zarówno pod względem wielkości, jak i kształtu.

Jaką funkcję spełnia wątroba w naszym organizmie?
Tak potężny narząd, jakim jest wątroba, odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę, a jej kondycja ma ogromny wpływ na pracę całego przewodu pokarmowego. Funkcje, które spełnia wątroba, tworzą długa listę, na której każda pozycja ma ogromne znaczenie. Jakie funkcje wątroby można zatem uznać za najważniejsze? Przede wszystkim musimy pamiętać, że do wątroby trafia krew, krążąca po naszym ciele. To z krwią do naszego organizmu trafia wiele cennych składników odżywczych oraz tlen – niezwykle ważny dla sprawnego funkcjonowania wszystkich narządów naszego ciała. Rola wątroby jest tu ogromna, gdyż to właśnie ten narząd odpowiedzialny jest za oczyszczanie krwi z tych trucizn, które trafiły do organizmu wraz z pożywieniem oraz tych, które zostały w nim wyprodukowane. Alkohol, leki, wszelkiego rodzaju używki – oto największy obciążenia dla wątroby, która musi neutralizować toksyny wytworzone pod wpływem takich czynników. Wątroba musi też sobie radzić z amoniakiem – toksyczną substancją, która wytwarzana jest w procesie przemiany białek. Dzięki sprawnej pracy wątroby, amoniak zmieniany jest w mocznik, a następnie – usuwany z organizmu. Wątroba jest też swego rodzaju magazynem, w których przechowywane są toksyny oraz inne substancje, mogące stanowić spore zagrożenie dla naszego zdrowia. Co to oznacza? Że wszystkie niebezpieczne substancje, których ludzki organizm nie jest w stanie zneutralizować, trafiają do wątroby. Są to m. in. środki chemiczne, powszechnie obecne w lekach, a coraz częściej i w żywności. Niestety, pojemność oraz wytrzymałość wątroby są ograniczone, zatem ten narząd nie jest w stanie przez cały czas zapewniać nam maksymalnej ochrony. I to właśnie z tego względu powinniśmy się o nią w porę zatroszczyć.

Wątroba a inne narządy
Przewód pokarmowy to skomplikowany układ, w którym ważną rolę odgrywanie tylko wątroba. Współpracują z nim i inne narządy, których stan również wpływa na stan wątroby. Troszcząc się o wątrobę, musimy zatem w porę pomyśleć o ochronie takich elementów układu pokarmowego, jak żołądek, dwunastnica oraz trzustka. Dlaczego? Bo drobne zaniedbania związane z nimi mogą się poważnie odbić na stanie wątroby. Przykład? Gdy zjemy zbyt wiele tłustych potraw, nasz żołądek odmawia posłuszeństwa, a wątroba nie jest w stanie poradzić sobie z trawieniem tak wielkich ilości tłustego jedzenia. W efekcie może dojść do otłuszczenia ścian wątroby oraz problemów związanych z nadmiarem toksyn we krwi. Wątroba ściśle współpracuje też z dwunastnicą, do której doprowadzana jest żółć niezbędna do dalszego trawienia pokarmów, oraz trzustka, która (dzięki wytarzanym tu enzymom) również odgrywa bardzo ważną rolę w procesie trawienia.

Wątroba to narząd niezwykły, który każdego dnia musi spełniać wiele ważnych zadań. Na szczęście wątroba ma zdolność szybkiego regenerowania się – o ile oczywiście w tym zadaniu jej pomożemy. W jaki sposób? Przestrzeganie zasad zdrowej diety jest tu podstawą, podobnie jak unikanie używek oraz ograniczanie ilości spożywanych leków.

 

Ból wątroby: jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Ból wątroby jest problemem, którego ignorować nie można. Dlaczego? Bo choć zazwyczaj okazuje się skutkiem drobnych zaniedbań, czasem jest symptomem poważnych problemów ze zdrowiem. O czym może świadczyć ból wątroby? Co możemy zrobić, by złagodzić dolegliwości?

Dlaczego wątroba boli?
O tym, jak ważnym organem jest wątroba, najlepiej świadczy fakt, iż drobne zaburzenia związane z funkcjonowaniem tego narządu poważnie wpływają na ogólny stan naszego zdrowia oraz na nasze samopoczucie. Chorobę wątroby odczuwa cały nasz organizm, a bóle wątroby skutecznie pozbawiają nas radości życia. Jakie objawy są charakterystyczne dla bólu wątroby i co powinno wzbudzić nasz niepokój?
Zacznijmy od odpowiedzi na jedno pytanie: czy wątroba faktycznie może boleć? Biorąc pod uwagę fakt, iż wątroba nie jest narządem unerwionym, jej bóle powinny być fikcją. A jak jest w rzeczywistości? Być może sama wątroba nie boli, jednak dolegliwości z nią związane prowadzą do powiększenia się tego narządu, przez co zaczyna on uciskać sąsiednie narządy oraz na błonę surowiczą, która otacza wątrobę. Wszystko to staje się przyczyną silnego bólu, który skupia się w rejonie prawego podżebrza.

O jakich chorobach może świadczyć ból wątroby?
Ból wątroby może się wiązać z chwilowym problemem, jakim jest np. przejedzenie, może też świadczyć po początku poważnych problemów ze zdrowiem. Bóle pojawiają się w chwili, gdy wątroba powiększa się oraz wtedy, gdy w narządzie tym zaczynają się rozwijać torbiele. Ból wątroby może się też wiązać z takimi schorzeniami, jak marskość wątroby, zapalenie wątroby lub atak kolki wątrobowej.

Gdy wątroba zaczyna boleć, musimy możliwie jak najszybciej wybrać się do lekarza. Bóle takie mogą być przecież pierwszym symptomem poważnych problemów ze zdrowiem, a szybka konsultacja lekarska może nam zaoszczędzić wielu kłopotów.

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. To jeden z największych organów w ludzkim ciele: wyprzedzają go jedynie śródmiąższe i skóra. Wątroba odpowiedzialna jest za zmianę składników pochodzących z pożywienia na substancje, które odżywiają nasze organizmy. Jak dbać o wątrobę, by cieszyć się zdrowiem i witalnością przez wiele lat?

Słowem wstępu..

Wątroba to narząd, którego nie da się zastąpić. Na szczęście dla nas, to również organ, który posiada wyjątkowe zdolności regeneracyjne. Niewielkie uszkodzenia naprawiane są samoistnie, dodatkową ciekawostką jest fakt, że człowiek potrafi obyć się nawet bez sporej części tego narządu. Jednak by zachować dobrą kondycję całego ciała, warto już w młodym wieku poznać pewne zachowania, które wspomogą działanie wątroby.

Co jeść, by dbać o wątrobę?

Zdrowa, zbilansowana dieta jest podstawą dbania o nasze ciała. Szczególnie w przypadku narządów, które pełnią rolę „oczyszczalni” organizmu, niezwykle ważne jest zadbanie o jakość i rodzaj pożywienia. Podstawą diety powinny być warzywa: jeśli cierpimy na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto postawić przede wszystkim na lżej strawne formy ich podawania. Sprawdzą się więc zupy warzywne (w tym również kremy), warzywa duszone, pieczone i gotowane. Świeże warzywa, choć pełne witamin i minerałów, mogą być nieco trudniejsze do strawienia. Powinny na nie uważać osoby, które cierpią na problemy gastryczne i odczuwają dyskomfort po spożyciu dużej ilości surowych pokarmów roślinnych.

Do produktów, które wspomogą Twoją wątrobę należą:

– buraki, które zawierają betaminę, czyli aminokwas niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wątroby,
– awokado, które dzięki glutationie pozwoli na sprawniejsze oczyszczanie wątroby z toksyn,
– orzechy, zawierające bardzo dużą ilość argininy, dzięki której wątroba może poradzić sobie z toksycznym dla organizmu amoniakiem,
– oliwa, która naturalnie chroni komórki organów wewnętrznych przed wpływem dostających się do organizmu szkodliwych substancji,
– cytrusy, dzięki którym wątroba szybciej oczyszcza się z toksyn,
– zielone warzywa (brokuły, szpinak, jarmuż), które bogate są w chlorofil – wiąże on metale ciężkie, dzięki czemu wątroba może pracować wydajniej,
– ostropest plamisty i mielony len, które działają jak „miotła” na wszelkie pozostałości z pożywienia,
– kapusta, która jest z pewnością jednym z największych cudotwórców w zakresie detoksu wątroby,
– czosnek, który reguluje poziom cholesterolu, dzięki czemu odciąża wątrobę.

Koniecznie unikaj..

…alkoholu! To największy wróg wątroby. Choć lampka czerwonego wina po sytym obiedzie ma działanie prozdrowotne (w tym również może mieć bardzo dobry wpływ na regulacje pracy wątroby), nadużywanie alkoholu prowadzi do powstania marskości i powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów wątroby.

…papierosów! Zawarte w wyrobach tytoniowych toksyny wyjątkowo obciążają wątrobę. Palenie papierosów sprawia, że organ ten jest narażony na działanie substancji toksycznych, co w konsekwencji może zaburzyć jego pracę.

…przetworzonej żywności! Wątroba, jako naturalna oczyszczalnia naszego organizmu, musi radzić sobie także z chemicznymi dodatkami, które używane są w produkcji żywności. Choć u zdrowego człowieka jednorazowe spożycie tak zwanych „gotowców” nie wpłynie wyjątkowo na żaden organ, regularne spożywanie tego typu produktów może obciążać wątrobę, powodować niestrawności i zaburzać jej pracę.

Zdrowia dieta, aktywność fizyczna oraz unikanie używek to z pewnością najlepszy sposób na zadbanie o wątrobę. A w końcu to od niej zależy praca całego układu pokarmowego! Wspomaganie wątroby szklanką przegotowanej wody z cytryną przed posiłkiem lub picie naparów ułatwiających trawienie po sytym obiedzie z pewnością jeszcze nikomu nie zaszkodziło: a zbawienny wpływ profilaktyki prozdrowotnej wątroby szybko odczujemy w postaci lepszego samopoczucia, poprawy stanu skóry i włosów oraz większej energii do korzystania z każdego dnia życia.

 

Suplementy diety dla wsparcia, zdrowia i ochrony wątroby:

Sylimaryna ekstrakt z ostropestu plamistego YANGO – 90 kapsułek

  • Suplement zawiera wyciągi wspierające pracę wątroby: sylimarynę, karczoch, kurkuma, reishi, lecytyna
  • Kapsułka 125mg zawiera 100mg sylimaryny
  • Opakowanie wystarcza na 3 miesiące
  • Kapsułka wegańska, bez wypełniaczy
  • Sylimaryna YANGO dodatkowo uzupełniona wyciągami z kurkumy, karczocha, reishi + dodatek lecytyny rzepakowej.
  • Silybum marianum YANGO 90 kapsułek
Sylimaryna ekstrakt z ostropestu plamistego Silybum marianum na YANGO 90 kapsułek
Sylimaryna ekstrakt z ostropestu plamistego Silybum marianum na YANGO 90 kapsułek

Poniżej funkcje poszczególnych składników poparte wynikami badań naukowych.

Sylimaryna znajdująca się w ostropeście plamistym (Silybum marianum) odznacza się bardzo szerokim spektrum pozytywnego działania na komórki wątroby. Wykazuje zdolność do hamowania procesu peroksydacji lipidów, zwiększa zdolności regeneracyjne wątroby jak i zapobiega wnikaniu toksyn. Najwyższą aktywność biologiczną spośród składników sylimaryny wykazuje sylibina.

Karczoch usprawnia trawienie dzięki pobudzaniu wydzielania kwasów żółciowych przez wątrobę.

Kurkuma (Curcuma longa a w szczególności zawarta w niej kurkumina, ma funkcje przeciwzapalne. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwbakteryjne, m. in. przeciw bakteriom Helicobacter pylori, które często odpowiedzialne są za schorzenia takie jak ostry lub przewlekły nieżyt żołądka czy wrzody żołądka i dwunastnicy.

Grzyb reishi Ganoderma lucidum ma bardzo szeroki zakres działania antybakteryjnego, będąc skutecznym na przykład w stosunku do bakterii Helicobacter pyloni czy Escherichia coli, które zakażają m. in. układ pokarmowy. Występujące w owocnikach grzyba reishi RNA w stopniu znaczącym wzmaga produkcję interferonu gamma, co prowadzi do przerwania procesu chorobowego wywołanego przez te bakterie. Dodatkowo badania wykazały, że grzyby reishi mogą w wielu przypadkach przyspieszać procesy gojenia.

Lecytyna jest swoistym „pokarmem dla nerwów”, lecz dodatkowo wspiera prawidłową pracę wątroby, jak i wspomaga biodostępność sylimaryny. Lecytynę rzepakową 

SYLIMARYNA YANGO – KUP W SKLEPIE

 

Moja Wątroba karczoch, ostropest (70% sylimaryny), kurkuma tabletki (92g) Aura Herbals 120 tabletek

Suplement diety w tabletkach – 120 tabletek dla wsparcia wątroby na 2 miesiące codziennej suplementacji.

Moja Wątroba Aura Herbals to naturalne wyciągi dla wsparcia zdrowia i pracy wątroby. Preparat został ulepszony i uzupełniony o wyciąg z kłącza ostryżu długiego (kurkumy) DER 4:1

 

Składniki aktywne zawarte w preparacie Moja Wątroba Aura Herbals:

karczoch zwyczajny DER 5:1 (wyciąg z karczocha pomaga w prawidłowej pracy układu pokarmowego i wątroby). Wspiera prawidłowe trawienie.

ostropest plamisty DER 20:1 – standaryzowany na zawartość 70% sylimaryny – pomaga chronić komórki wątroby przed uszkodzeniami oksydacyjnymi

 

Moja Wątroba Karczoch Ostropest Plamisty Sylimaryna Suplement diety na 2 miesiące Aura HErbals
Moja Wątroba Karczoch Ostropest Plamisty Sylimaryna Suplement diety na 2 miesiące Aura HErbals

Moja Wątroba Aura Herbals:

  • wspomaga trawienie i układ pokarmowy* (ekstrakt z karczocha)
  • pomaga we właściwej pracę wątroby** (ekstrakt z ostropestu)
  • Preparat polecany osobom, którym zależy na poprawieniu funkcjonowania wątroby* (ekstrakt z karczocha)
  • Suplement diety przeznaczony dla osób dbających o prawidłowe funkcjonowanie wątroby, jako uzupełnienie codziennej diety.

MOJA WĄTROBA AURA HERBALS KUP W SKLEPIE

 

Ekstrakt z karczocha + ekstrakt z ostropestu + ekstrakt z kurkumy – 60 dziennych porcji Aura Herbals

 

  • Ekstrakt z karczocha + ekstrakt z ostropestu + ekstrakt z kurkumy – 60 dziennych porcji
  • Suplement Diety w tabletkach Aura Herbals – ok. 120 tabletek
  • Ekstrakt z karczocha wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego i funkcjonowanie wątroby. Bierze udział w prawidłowym przebiegu procesów trawiennych.
  • Ekstrakt z ostropestu wspiera prawidłową pracę wątroby oraz jej naturalne procesy regeneracji. Chroni komórki wątroby przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

 

Karczoch i ostropest plamisty suplement diety na 2 miesiące dla zdrowia wątroby Warszawa
Karczoch i ostropest plamisty suplement diety na 2 miesiące dla zdrowia wątroby Warszawa

Kurkuma jest przyprawą o żółtej barwie, która posiada silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Ponadto kurkuma zawiera związki zwane kurkuminoidami (w tym kurkuminę).

KARCZOCH + OSTROPEST AURA HERBALS KUP W SKLEPIE

 

OrtoDetox HOLISTIC wsparcie oczyszczanie wątroby i żółci Holistic 50ml

 

Ziołowe ekstrakty roślinne w płynie to szwedzki suplement diety będący ratunkiem dla wątroby i żółci. OrtoDetox stosowany przede wszystkim przy zmniejszonym wydzielaniu żółci

Wskazania:

  • wsparcie wątroby

  • oczyszczanie wątroby

  • problemy z jelitami

  • spowolnione trawienie

  • problemy z woreczkiem żółciowym

Dawkowanie: 10–20 kropli (1-2 ml) w szklance wody dwa do czterech razy dziennie lub wg zalecenia. Przed użyciem wstrząsnąć.

OrtoDetox Holistic dla wątroby Taraxicum officinale radix 800mg (korzeń mniszka) Peumus boldus herba (liść boldo) 200mg
OrtoDetox Holistic dla wątroby Taraxicum officinale radix 800mg (korzeń mniszka)
Peumus boldus herba (liść boldo) 200mg

Zawartość ziół na ml
Taraxicum officinale radix 800mg (korzeń mniszka)
Peumus boldus herba (liść boldo) 200mg

 

ORTODETOX HOLISTIC – WSPARCIE WĄTROBY KUP W SKLEPIE

 

Ostropest plamisty 850mg Ekstrakt standaryzowany na 70% sylimaryny (125 mg) + Cholina – tabletki 81g Aura Herbals – wsparcie trawienia i wątroby

 

  • Produkt zawiera 650mg czystego ekstraktu z nasion ostropestu plamistego Der 4:1
  • suplement diety wystarczy na 2 miesiące suplementacji
  • wyciąg naturalny standaryzowany na minimum 70% silimaryny (125mg)
  • ostropest został wzbogacony o cholinę
  • Suplement diety zawiera ekstrakty z ostropestu plamistego oraz cholinę.

 

Ostropest plamisty i cholina suplement diety na wsparcie wątroby Warszawa
Ostropest plamisty i cholina suplement diety na wsparcie wątroby Warszawa
  • Ekstrakt z ostropestu wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego i pracę wątroby. Ekstrakt z ostropestu pomaga w prawidłowym przebiegu procesów trawiennych.
  • Cholina przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu homocysteiny oraz do utrzymania właściwego metabolizmu tłuszczów. Cholina spiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby.

 

Jak ostropest plamisty wspiera Twoje zdrowie?

Ostropest plamisty jest jedną z tych roślin, których terapeutyczny wpływ jest znany od bardzo dawna. Już starożytni Rzymianie zdawali sobie sprawę z tego, iż ta roślina lecznicza może stać się najlepszym wsparciem dla osłabionej wątroby. Obecnie z mocy ostropestu najczęściej korzystamy w trosce o wątrobę, chociaż nie jest to jego jedyna zbawienna właściwość. Co warto wiedzieć na temat tego daru natury? Jakie przypadłości możemy pokonać przy jego wsparciu?

W walce o zdrowie wątroby
Zacznijmy od wątroby, gdyż to właśnie ze względu na ten narząd po ostropest plamisty sięgamy najczęściej. Dzięki zawartości sporej ilości 
sylimaryny, roślina ta staje się dla wątroby cennym wsparciem. Jak to możliwe? Wyjaśnienie jest proste – sylimaryna to z jednej strony substancja świetnie sprawdzająca się w walce z wolnymi rodnikami, z drugiej środek, dzięki któremu nasza wątroba może się szybciej regenerować.

Ostropest plamisty a cholesterol
Korzystanie z ostropestu plamistego może się okazać dobrym sposobem na rozwiązanie problemów związanych ze zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu we krwi. I tu sylimaryna świetnie sobie radzi, dzięki czemu ostropest plamisty odgrywa ważną rolę nie tylko w profilaktyce chorób związanych z wątroba, ale i w profilaktyce miażdżycy.

Ostropest a sprawna pamięć
Dzięki coraz szerszej wiedzy z zakresu medycyny wiemy dziś doskonale, że sięganie po ostropest plamisty może korzystnie wpływać nie tylko na nasze zdrowie, ale i na nasz mózg. Lepsza pamięć, lepsze efekty nauki – oto korzyści, na jakie można liczyć. Sięganie po tę roślinę leczniczą może się zatem okazać dla każdego z nas dobrym rozwiązaniem.

 

OSTROPEST + CHOLINA – Aura HErbals KUP W SKLEPIE TUTAJ