Magnez i Wapń Holistic – równowaga magnezowo wapniowa

Magnez,

nazywany pierwiastkiem życia jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Magnez uczestniczy w procesach syntezy i rozpadu związków wysokoenergetycznych. Jest koenzymem, aktywatorem wielu enzymów między innymi związanych z przenoszeniem grup fosforanowych. Uczestniczy w przemianie białek, lipidów, węglowodanów, kwasów nukleinowych. Wpływa na procesy transportu elektrolitów przez błony komórkowe. Wpływa na regenerację komórek i równowagę wapniową. Ma wpływ na krzepnięcie krwi, na układ odpornościowy i na prawidłowy rozwój układu kostnego. Stymuluje układ krążenia i przeciwdziała stanom zapalnym żył oraz chroni mięsień sercowy. Obniża poziom cholesterolu. Zalecane dzienne spożycie to ok. 300-350 mg. Magnez jest ważnym regulatorem układu nerwowego. . Ma wpływ na pamięć, nastrój i koncentrację. Odpowiada za dostawę energii do komórek organizmu, w tym komórek nerwowych mózgu.

54852461 – young happy athlete tired after exercising. woman resting at beach and listening to music after a routine workout. young woman enjoying music at beach after run.

Jego niedobory powodują kłopoty z zasypianiem, przewlekłe zmęczenie, nadpobudliwość i niemożność koncentracji nad konkretnym zadaniem.

Jednym z objawów niedoboru magnezu są skurcze łydek, które inicjowane są zimnem lub przeciążeniem fizycznym mięśni. Często występują u kobiet w ostatnim trymestrze ciąży. Skurcze łydek we śnie są bardzo bolesne , ustępują samoistnie. W układzie krążenia magnez wspomaga rozkurcz mięśni serca. Przy jego niedoborze może dojść do skurczu tętnicy wieńcowej i zawału serca. Niedobory magnezu są przyczyną nierównej pracy serca. Magnez zapobiega też powstawaniu skrzepliny w układzie krążenia i w konsekwencji zapobiega zatorom. Obniża opór w naczyniach krwionośnych a tym samym ciśnienie. Niski poziom magnezu wpływa na obniżenie stężenia potasu i wzrost stężenia sodu, co powoduje nadciśnienie tętnicze. Niedobory magnezu powodują Hipercholesterolemię, hipertrójglicerydemię i rozwój miażdżycy. Magnez odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego .

Wapń

odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi i wpływa na pobudliwość układu nerwowego, mięśni gładkich i szkieletowych. Ma wpływa na przepuszczalność błon komórkowych oraz twardość kości i zębów. Prawidłowy poziom wapnia w organizmie to również sprawne, mocne mięśnie, zdrowy sen, pogodny nastrój i poczucie zadowolenia. Wpływa znacząco na szybkie gojenie się ran. Niedobory wapnia objawiają się skurczami mięśni, bólami w stawach, zwolnieniem tętna oraz drętwieniem i mrowieniem kończyn. Przewlekłe niedobory objawiają się dodatkowo szybkimi ubytkami w uzębieniu , krwotokami np. z nosa. Niedobór magnezu może także objawiać się utykaniem i trudnościami w chodzeniu, częstymi złamaniami kości, stanami lękowymi. U dzieci występują zaburzenia wzrostu i także utrata zębów. Przyczyną niedoboru wapnia mogą być problemy z tarczycą, niedobory witaminy D i magnezu oraz upośledzenie wchłaniania wapnia w układzie pokarmowym, nadmierne odkładanie wapnia w tkankach oraz zbyt duże jego wydalanie z moczem.

Nadmiar wapnia też nie jest korzystny. Może być przyczyną zaparć, nudności , braku apetytu, Może sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych oraz obniżać wchłanianie żelaza i cynku. Nie powinniśmy przekraczać 3-4 g. wapnia dziennie. Wapń zmniejsza też wchłanianie antybiotyków. Bardzo istotna jest zależność magnezu i wapnia. Zbyt duża ilość wapnia obniża wchłanianie magnezu i odwrotnie. Oba związki są bardzo ważne, między innymi ze względu na wspomaganie impulsów w układzie sercowo-mięśniowym. Kontrolują wiele istotnych procesów w naszym organizmie. Magnez jest niezbędny do prawidłowego przyswajania wapnia do naszych kości. Bardzo ważne jest aby oba związki były dostarczane do organizmu w odpowiednich proporcjach. W profesjonalnych suplementach, takcih jak Magnesium-Kalcium (magnez – wapń Holistic) stosuje się proporcję 2:1, tzn. 2 porcje magnezu do jednej porcji wapnia w postaciach jabłczan magnezu, cytrynian magnezu, mleczan magnezu, oraz cytrynian, mleczan i jabłczan wapnia, w ilościach w jednej kapsułce 160mg magnezu i 80mg wapnia. Zarówno skład, jak i proporcje optymalne.

Pamiętajmy, że zły dobór dawki zakłóci nam odpowiednie funkcjonowanie procesów, a co za tym idzie, pożytek dla naszego organizmu.

Magnez – Wapń Holistic – Magnesium Calcium – Warszawa Sklep.